Belek

Mezi Antalyí a Side

Turecké letovisko Belek leží na Turecké riviéře zhruba na půli cesty mezi městem Antalya a letoviskem Side. Do obou těchto měst je to z Beleku asi 30 kilometrů. Antalya leží západně, kdežto do Side je třeba cestovat na východ. Belek rozhodně patří k vůbec nejoblíbenějším prázdninovým centrům na Turecké riviéře. Taktéž si získal pověst luxusního střediska, v němž je potřeba si za kvalitu a komfort trochu připlatit. Řada špičkových hotelů a prvotřídní služby tak z Beleku udělaly jedno z nejdražších letovisek nejen na Turecké riviéře, ale v celém Turecku. Vedle velkých a rozlehlých hotelových komplexů jsou zde však k nalezení i menší hotely a také stále oblíbenější apartmány a studia.

Ideální počasí

Vedle průzračně čistého moře a písečných pláží je hlavním lákadlem pro cestu na dovolenou k moři právě do Beleku i zdejší podnebí a počasí. Turisté, přijíždějící se během léta vykoupat do městečka Belek, si mohou být jisti, že teploty vzduchu zde v letním období obvykle neklesají pod 30 stupňů Celsia. Navíc je prakticky neustále bezmračné nebe zárukou skvělé dovolené. V zimě klesají teploty vzduchu v oblasti Belek asi na 15 stupňů. To je ideální teplota pro poznávání přírody či památek Turecké riviéry.

Golf

Vedle širokých možností koupání a celé řady ubytovacích zařízení získal Belek pověst místa, kde se schází i milovníci golfu. Návštěvníci Beleku mají k dispozici dokonce 6 golfových hřišť. přičemž všechna snesou srovnání s těmi nejlepším hřišti v Evropě. Tím nejznámějším je 18-ti jamkové hřiště National Golf Club. K návštěvě ale zve i třeba hřiště Titanic Golf Club, jež se pyšní dokonce 27 jamkami. Stejně jako hřiště Cornelia Faldo Golf Club.

Pláž

Hlavním lákadlem pro většinu turistů k cestě do prázdninového střediska Belek jsou zde však zdejší písečné pláže. Ty se táhnou v délce mnoha kilometrů jak směrem na Antalyi, taky i na Side. Jejich povrch je tvořen jemným bílým pískem, který v některých místech přechází v jemné oblázky. Do průzračně čistých vod Středozemního moře se belecké pláže svažují jen pozvolna. Proto je Belek tolik oblíben mezi rodinami s malými dětmi. Rodiče tady mohou nechat své ratolesti koupat v moři prakticky samotné a nemusí se obávat o jejich bezpečnost. Na příjemné atmosféře letoviska se podílejí i borovicové háje. Ty lemují belecké pobřeží v délce takřka 15 kilometrů. Pobyt v oblasti Belek tak rozhodně nepřipomíná pobyt na vyprahlé poušti. Opak je pravdou. Turisty tu po celou dobu obklopuje svěží zelená příroda.

Vodní sporty

V Beleku se nebudou nudit ani aktivní jedinci, kteří nevydrží dlouho se povalovat na pláži a chtějí se věnovat některé z plážových aktivit. Nabídka vodních sportů je zde skutečně široká. Vedle možnosti zapůjčení vodního skútru, jízdy na vodních lyžích a dalších aktivit se dá na zdejších písečných plážích zahrát třeba plážový volejbal. Pláž letoviska Belek je samozřejmě dobře turisticky vybavená. Nechybí sprchy se sladkou vodou, toalety nebo převlékárny. Zájemci si mohou za poplatek zapůjčit plážová lehátka a slunečníky. Belecká plášť si za svou čistotu vysloužila ocenění Modrou vlajkou EU. Její délka bývá v některých materiálech o dovolené na Turecké riviéře odhadována až na 16 kilometrů. O tom, že Belecká pláž je skutečně jednou z nejhezčích v celém Středomoří, svědčí i skutečnost, že sem připlouvají, podobně jako třeba na ostrov Zakynthos, hnízdit mořské želvy.

Historie

Na rozdíl od historických měst Antalya nebo Side je Belek vcelku moderním turistickým letoviskem. Jeho rozmach je datován někdy do osmdesátých let minulého století. Důvodem vzniku byla hlavně turistika. A zdejší urbanistické rozvržení a architektura odpovídá moderním trendům. Hlavní prioritou při projektování tohoto prázdninového střediska byla dokonalá spokojenost přijíždějících hostů. Nabídka hotelů je skutečně široká a turisté se tady mohou ubytovat ve špičkových čtyř a pětihvězdičkových hotelích.

Maximální luxus

Za luxus a prvotřídní služby je v Beleku potřeba si připlatit. Na oplátku ovšem budou mít návštěvníci tohoto koutu Turecka k dispozici vše, co k prožití příjemné dovolené u moře potřebují a vyžadují. A protože sem každým rokem cestuje stále více rodin s malými dětmi, místní se snaží maximálně zpříjemnit pobyt i těm nejmenším návštěvníkům. K dispozici jsou různé zábavní parky, dětská hřiště a další zařízení, ve kterých se budou nejen děti, ale i dospělý doprovod, cítit velice dobře a zažijí v nich spoustu zábavy.

Památky

Bylo by ale chybou si myslet, že v období starověku a středověku se v oblasti, kde se rozkládá současný Belek, nic nedělo. I on má své historické centrum. K vidění je zde kupříkladu Hadriánova brána, která dokonce pochází z druhého století našeho letopočtu. Dochovaly se i zbytky antických hradeb. Jejich původ je římským, stejně jako amfiteátr v nedalekém Aspendu. Ten patří k vůbec nejzachovalejším divadlů v Turecku. Turisté, kteří se zajímají o historii, by určitě neměli vynechat návštěvu pozůstatků antického města Perge. Ty leží jen asi 15 kilometrů od centra Beleku. Komu by nevadilo cestovat za historií dál, může se vypravit do již zmíněných měst Antalya nebo Side.

Další aktivity

Vedle obligátního koupání a slunění se na zdejších vyhřátých písečných pláží či hraní golfu je možné se v Beleku věnovat i dalším aktivitám. Nedaleko kupříkladu leží Národní park Köprülü. Ten je situován podél stejnojmenné řeky. Ta zde vyhloubila kaňon a tato lokalita je bohatá na nejrůznější faunu a floru. Nejedná se však o žádnou malou říčku. Milovníci adrenalinu si mohou vyzkoušet sjet některé pasáže na raftových člunech. K dalším atraktivním cílům patří kupříkladu vodopády Manavgat. Ty leží od Beleku ve vzdálenosti necelých 40 kilometrů.

Noční život

Na dovolené v belecké oblasti se bude určitě líbit i jedincům, kteří se chtějí bavit nejen přes den na zdejších plážích, ale i po setmění. Většina noční zábavy probíhá v oblasti letoviska Belek přímo v hotelových komplexech. Ty mají často své vlastní diskotéky a samozřejmě jsou k dispozici i bary, které zavírají až pozdě nad ránem.