Kanárský ostrov Gran Canaria

3. největší

Gran Canaria je třetím největším ostrovem z Kanárských ostrovů. Co do počtu obyvatel je Gran Canaria druhým nejlidnatějším ostrovem Kanárského souostroví. Kanárské ostrovy se rozkládají ve vodách Atlantského oceánu ve vzdálenosti kolem 150 kilometrů západním směrem od pobřeží Maroka a Západní Sahary. Na ostrově Gran Canaria je též situováno hlavní město celého souostroví s názvem Las Palmas. Tato moderní a pulzující metropole je domovem téměř čtyř stovek tisíc ostrovanů.

Sopečný původ

Podobně jako ostatní Kanárské ostrovy, i samotná Gran Canaria vděčí za svůj vznik sopečné činnosti. Ostrov zabírá svou rozlohou plochu něco málo přes 1.500 kilometrů čtverečních. Jeho nejvyšším vrcholem je hora Pico de las Nieves. Ta se šplhá do nadmořské výšky 1.949 metrů a leží přímo v centru ostrova. Při pohledu z výšky má ostrov Gran Canaria tvar téměř dokonalého kruhu. A vrchol Pico de las Nieves leží takřka uprostřed.

Počasí

Jednou z hlavních zajímavostí ostrova Gran Canaria je jeho podnebí. I když průměr Gran Canarie činí jen asi 50 kilometrů, na této poměrně malé ploše se dá najít hned několik podnebných regionů. To je důvodem, proč bývá Gran Canaria někdy označována jako malý kontinent. Vnitrozemí ostrova je poměrně hornaté a ideální k podnikání výletů na horských kolech či k pěší turistice. Oblasti ve vnitrozemí ostrova Gran Canaria tak lákají zejména jedince, kteří rádi kombinují pobyt u moře s horskou turistickou či náročnějším cyklovýlety.

Jih ostrova

Většina turistů, přilétajících nebo připlouvajících na ostrov Gran Canaria, tu tráví svůj čas v jeho

jižní části

. Oblast kolem Maspalomas je vyhlášená svými dlouhými písečnými plážemi. A právě na jihu ostrova je možno na vlastní oči vidět známé písečné duny, připomínající nedalekou Saharu. Daleko méně turistů pak míří do východní části. Ta je sice taktéž poměrně bohatá na krásné pláže, avšak ty jsou daleko klidnější než ty na jihu. Západní a severní pobřeží ostrova Gran Canaria je pak poměrně skalnaté a k rekreaci a dovolené se příliš nehodí. I dopravní infrastruktura je v tomto regionu daleko chudší než na jihu a východě.

Zájem turistů

O tom, že nejen Gran Canaria, ale vlastně celé Kanárské ostrovy, jsou stále oblíbenější cílovou destinací jedinců, kteří sem cestují strávit příjemnou dovolenou u moře, svědčí i počty turistů, kteří tento malebný ostrov každým rokem navštěvují. Jen na samotnou Gran Canarii přicestují každým rokem více než dva miliony turistů ze všech koutů světa. Kanárským ostrovům se někdy přezdívá Ostrovy věčného jara. Důvodem je skutečnost, že ačkoli leží poměrně na jihu, panuje tady příjemné a dalo by se říci, že jarní, počasí po celý rok. Teplota vzduchu se konstantně pohybuje těsně nad 20 stupni Celsia. V létě se pak nejvyšší denní teploty blíží ke třicítce. To je vítanou zprávou pro turisty, kterým by bylo uprostřed léta třeba v Egyptě či Spojených Arabských Emirátech, které leží na stejné zeměpisné šířce jako Kanárské ostrovy, nepříjemné horko.

Možnosti ubytování

Nabídka ubytování na ostrově Gran Canaria je skutečně široká. Jeho návštěvníci mohou vybírat mezi jak luxusními a špičkovými hotelovými resorty, které si ovšem za své služby nechají zaplatit, tak také mezi oblíbenými a cenově daleko příznivějšími apartmány. Zejména v jižních letoviscích se bude líbit aktivním turistům, neboť je zde pestrá nabídka nejrůznějších vodních a plážových sportů. K jedněm z nejpopulárnějších aktivit nejen na Gran Canarii patří nejrůznější způsoby plachtění. Stálý vítr, vanoucí podél pobřeží, je ideální k windsurfingu nebo kiteboardingu.

Rezervace UNESCO

Není bez zajímavosti, že téměř třetina povrchu ostrova Gran Canaria spadá v současnosti pod ochranou UNESCO a je biosférickou rezervací. Zájemci o bližší poznání tohoto jedinečného ostrova z jiného pohledu než pouze skrze zasklený balkon hotelového pokoje v pobřežním letovisku mají možnost jej poznat buď rámci organizovaných výletů, nebo si mohou zapůjčit auto či motocykl a procestovat ostrov jak se říká na vlastní pěst.

Letecká doprava

Velkou turistickou výhodou ostrova Gran Canaria je skutečnost, že má své vlastní mezinárodní letiště. To leží asi 20 kilometrů jižním směrem od hlavního města Las Palmas. Letiště je hlavním dopravním uzlem nejen na samotné Gran Canarii, ale celých Kanárských ostrovech. V současnosti už je sice v provozu i další letiště na ostrově Tenerife a letišti na ostrově Gran Canaria tak částečně ulevilo, i tak ale patří k velice rušným vzdušným přístavům. Je zajímavé, že letiště na Gran Canarii odbaví úctyhodných 10 milionů cestujících každým rokem. Za zmínku stojí i fakt, že letiště na Gran Canarii sloužilo v éře letů raketoplánu do vesmíru jako jedno ze záložních letišť pro přistávání těchto vesmírných strojů.

Las Palmas

Hlavní město Las Palmas je také největším přístavem na ostrově Gran Canaria. Ze zdejšího přístavu vyplouvají trajekty jak na okolní Kanárské ostrovy, tak je z Las Palmas možno též možné doplout až do Španělska. Lodě, vyplouvají z Gran Canarie do Španělska, přistávají nejčastěji v přístavu Cádiz. Pravidelnou dopravu mezi ostrovem Gran Canaria a dalšími ostrovy Fuerteventura, Tenerife a Lanzarote pak zajišťují místní trajekty. Las Palmas je sice nejrušnějším městem na celém ostrově, ale i v něm se dá příjemně vykoupat. Návštěvníci tohoto moderního města mají k dispozici hned čtyři pláže. Ty nesou názvy Confital, Las Alcaravaneras, Las Canteras a La Laja.

Maspalomas

Ačkoliv hlavní město ostrova Gran Canaria Las Palmas bezpochyby stojí za návštěvu, většina turistů bude spíše znát oblast Maspalomas. Ta je situována na nejjižnějším výběžku ostrova. Svůj název dostala podle zdejšího nejstaršího letoviska. Na letiště je to z Maspalomas necelých 40 kilometrů. Transfer tak obvykle trvá jen něco málo přes půl hodiny. V současnosti se oblastí Maspalomas většinou myslí nejen samotné Maspalomas, ale i další letoviska San Agustin, Playa del Inglés a Sonnenland. Podél pobřeží se tu táhne několik dlouhých písečných pláží. Ty každým rokem lákají statisíce turistů ze všech koutů světa k prožití žádané dovolené u moře. V současnosti se tady dá hovořit spíše o jedné dlouhé pláži, jejíž délka přesahuje 5 kilometrů. Pláž v Maspalomas je dokonale turisticky vybavená. Jejím návštěvníkům tady určitě nebude pro dokonalé koupání v příjemně prohřátém moři nic chybět. Mírný vstup do vody pak předurčuje oblast Maspalomas k rodinné dovolené.

Pláže

Zájem o pláž v Maspalomas však se západem slunce nijak nepolevuje. S přicházejícím večerem začínají otevírat zdejší noční kluby, bary, diskotéky a další zábavní podniky. Ty se postarají o skvělou zábavu všech zájemců až do pozdních ranních hodin následujícího dne. Protože oblast Maspalomas láká k dovolené nejen zábavychtivé dospělé jedince, ale i rodiny s malými dětmi, místní se této poptávce rychle přizpůsobili. Rodiče s dětmi tady mohou strávit příjemný den na zdejších plážích, anebo se vydat do několika z řady tématický zábavních parků. K těm nejoblíbenějším rozhodně patří vodní zábavní park s názvem Aqualand. V něm se mohou nejen děti, ale i jejich dospělý doprovod těšit na řadu skluzavek a dalších vodních atrakcí. K nejvyhledávanější atrakci v Aqualandu patří umělá vlna pro surfing. Blízkou africkou poušť připomíná zábavní park s názvem Camel Safari Park. Velká zoologická zahrada pak nese název Palmitos Park.

Písečné duny

Jednoznačně nejoblíbenější a nejnavštěvovanější atrakcí v oblasti Maspalomas jsou však zdejší písečné duny. Oficiálně se jmenují Dunas de Maspalomas a již od roku 1994 jsou chráněným přírodním parkem. Délka této písečné oblasti, připomínající nedalekou Saharu, přesahuje 10 kilometrů. Procházka po dunách zanechává v turistech nezapomenutelné zážitky. Jen je třeba pamatovat na skutečnost, že do centrální oblasti je vstup omezen. Na pobřeží nedaleko dun se pak tyčí do výšky necelých 70 metrů známý maják. Ten tu byl vybudován již rok 1897 svému účelu slouží již více než 100 let.

Puerto Rico

Asi 10 kilometrů západně od Maspalomas ležím další oblíbené letovisko s názvem Puerto Rico de Gran Canaria. Rozeklané pobřeží zde tvoří malé zátoky, podél nichž byly vybudovány moderní hotelové komplexy. Návštěvníkům oblasti Puerto Rico tady určitě nebude k prožití příjemné dovolené nic chybět. Turistická vybavenost je tady na vysoké úrovni. Z přístavu Puerto Rico je možno se vydat na okružní plavbu kolem ostrova či na výlet do vod Atlantiku.

Puerto de Mogán

Pobřežní silnice GC-1, spojující po obvodu ostrova Las Palmas s Maspalomas, a pokračující dále do Puerto Rica, končí v přístavu Puerto de Mogán. Toto malebné letovisko bývá někdy přirovnáváno ke kanárském Benátkám. Jeho atraktivita je ovšem příčinou, že zejména uprostřed hlavní turistické sezóny je poměrně rušné. Zdejší malebný přístav a historické budovy však určitě stojí alespoň za krátký výlet.