Ostrov ohně Lanzarote

Sopečný ostrov Lanzarote

Lanzarote je nejvýchodněji a také nejseverněji ležícím ostrovem z celého Kanárského souostroví. To se nalézá západně od pobřeží Maroka a ze samotného Lanzarote je to k africkým břehům jen necelých 130 kilometrů. Ostrov leží na stejném zeměpisné šířce jako kupříkladu oblíbený Egypt. Je tak zřejmé, že díky příznivému podnebí, ovlivňovanému Atlantským oceánem, a výhodné jižní poloze, jde o jednu z nejoblíbenějších destinací pro dovolenou.

Vulkanický původ ostrova

Podobně, jako zbývající ostrovy Kanárského souostroví, i Lanzarote vzniklo původně sopečnou činností. Ovšem právě na tady jsou tyto stopy mnohem viditelnější než na jiných Kanárských ostrovech. Dávná sopečná činnost propůjčuje ostrovu Lanzarote jedinečnou, a v některých místech by se dalo říci že i mystickou, tvář. Poslední výbuchy sopky na tomto ostrově byly zaznamenány ještě v 18. století a vliv těchto erupcí na zdejší krajinu je nepřehlédnutelný.

Sopky a vulkány

Celkem se na ostrově Lanzarote nachází více než úctyhodné čtyři stovky vyhaslých vulkánů a kráterů. O jedinečnosti zdejší krajiny svědčí i skutečnost, že tady byl natáčen kultovní film Planeta opic. Úrodná vulkanická půda je v současnosti hojně využívána k pěstování nejrůznějších plodin. Ve vnitrozemí je možné během cesty po ostrově narazit nejčastěji na vinice či plantáže rajských jablek.

Zajímavosti ostrova

Ve srovnání s turisticky známějšími ostrovy Kanárského souostroví, jako je Gran Canaria nebo Tenerife, je Lanzarote stále ještě poklidným místem pro dovolenou. A i když se tu turistický ruch také prudce rozvíjí, rozlehlých hotelových komplexů a desetitisíců turistů, mířících každé ráno na pláž, se tady návštěvníci ostrova Lanzarote obávat nemusejí.

Lanzarote ocenilo i UNESCO

Dnešní prázdninové resorty na ostrově vznikly většinou z původních rybářských vesniček, jež si však až do současnosti zachovávají svůj tradiční charakter a zejména klid. Na současnou podobu ostrova měl velký vliv architekt Cesar Manrique, který zde žil a snažil se citlivě zasazovat moderní budovy do zdejšího přírodního prostředí a krajinného rázu. Tuto snahu pak ocenila i Světová organizace UNESCO, která ostrov Lanzarote vyhlásila za biosférickou rezervaci.

Příznivé počasí během celého roku

Výše zmíněné zajímavosti jsou určitě velkými lákadly pro cestu na dovolenou k moři právě na Lanzarote. Ovšem hlavním důvodem, proč turisté na tento Kanárský ostrov každé léto přijíždějí, je zejména zdejším celoročně příznivé počasí. V neposlední řadě jde též o zdejší pláže. Celým Kanárským ostrovům, Lanzarote nevyjímaje, se někdy říká též Ostrovy věčného jara. A toto přízvisko získalo souostroví zcela právem. Během letního období se tady teploty vzduchu pohybují kolem 30-ti stupňů Celsia. V zimě pak klesají na příjemných 20 až 25 stupňů. Teplota vody obvykle neklesá pod 20 stupňů Celsia a tak se tady dá opravdu koupat během celého roku.

Pláže a koupání na Lanzarote

Míst ke koupání je na Lanzarote téměř stovka. Turisté, kteří se rozhodli prožít svou dovolenou právě na Lanzarote, tak budou mít určitě z čeho vybírat. Pláže mají pochopitelně povrch z vulkanického materiálu. V některých případech jde o jemný písek, který může nabývat jak typicky tmavých odstínů, tak také zlatavé barvy, známé z nedaleké pouště Sahara. Některé pláže jsou naopak oblázkové.

Ideální místo pro rodinnou dovolenou

Vstup do moře z pláží na Lanzarote je většinou pozvolný. A tak je tady dovolená vhodná i pro méně zdatné plavce a samozřejmě i rodiče, kteří chtějí vzít sebou na Kanárské ostrovy i své malé děti. Pláže u větších letovisek jsou dobře turisticky vybavené. Kromě možnosti zapůjčení lehátek a slunečníků se tady mohou aktivní jedinci věnovat nejrůznějším vodním a plážovým sportům. Menší pláže, vzdálené dále od letovisek, jsou pak ideálním způsobem, jak prožít den u vody pro romanticky založené jedince a též turisty, kteří dávají přednost méně rušným plážím.

Co dál na Lanzarote?

Národní park Timanfaya

Raritou Lanzarote je národní park Timanfaya. Ten zabírá plochu více než dvou stovek kilometrů čtverečních. Jde prakticky o měsíční krajinu, kterou po staletí vytvářely sopečné erupce. Střed parku Timanfaya tvoří pohoří Montanas del Fuego, jehož název by se dal přeložit jako Ohnivé hory.

Jeskyně Los Verdes

Za návštěvu určitě stojí též jedinečná jeskyně Los Verdes. V ní je možné díky unikátní hře světla a zrcadlově klidné vodní hladiny vidět až neskutečné výtvory a obrazce. Gurmáni by zase neměli vynechat návštěvu restaurace El Diabolo, kde si mohu nechat upéct steak na sopečném grilu. Jeho teplota přesahuje 3.000 stupňů Celsia a pokrmy z něj chutnají skutečně znamenitě.