Severní Kypr

Klidná destinace

Severní Kypr je, na rozdíl od Kyperské republiky, jež je situována v jižní části tohoto třetího největšího ostrova Středozemního moře, nejen pro turisty z České republiky jim zatím velkou neznámou. Znalci Středomoří ale moc dobře vědí, že i severní Kypr je bezpochyby destinací, která své návštěvníky nezklame. V současné době budou zatím prakticky nedotčená příroda a poklidná přímořská letoviska určitě dokonale vyhovovat všem jedincům, kteří preferují klid a pohodu před moderními a pulzujícími letovisky s tisícovkami ubytovaných turistů.

Rozdělená země

Severní Kypr má za sebou vcelku pohnutou historii. Vznikl až v roce 1983, kdy jím vyvrcholila krize na ostrově. Ta začala již v roce 1974 invazí tureckého vojska. Současný separatistický stát, jehož oficiální název zní Severokyperská turecká republika (nebo též Turecká republika severního Kypru) je ve světě prakticky uznávána pouze Tureckem. Znepřátelené strany od sebe odděluje demilitarizovaná zóna, kterou chrání vojáci pod záštitou Organizace spojených národů. Politika však není hlavním tématem, kvůli kterému by turisté na ostrov Kypr přijížděli. Prvořadé jsou samozřejmě zdejší přírodní krásy a široké možnosti koupání v průzračně čistém moři.

Dlouhou dobu v izolaci

Řecká část Kypru je mezi turisty všeobecně dostatečně známá. Letoviska jako Aya Napa, Larnaca, Paralimni nebo Protaras již navštívili i tisíce turistů z České republiky a prožili zde příjemnou dovolenou. To severní Kypr je pravým opakem jihu. Prázdninová střediska jako Kyrenia nebo Famagusta zatím na objevení ze strany turistů, toužících po dovolené, víceméně čekají. Rozdělením ostrova se severní část Kypru dostala do mezinárodní izolace. Tou samozřejmě utrpěla i návštěvnost kyperského regionu. V posledním desetiletí se však (nejen z pohledu turistiky) napjatá situace mezi tureckou a řeckou částí poněkud uvolnila. A z toho mohou těžit i návštěvníci Kypru. Místní se shodují, že izolace přinesla spíše problémy než výhody. Ovšem právě díky nim se může severní Kypr i v současnosti chlubit prakticky panenskou přírodou a velice poklidnými místy, kde je možné strávit dovolenou.

Původní atmosféra

Dá se říci, že severní Kypr je v současné době pravděpodobně jedinou destinací v Evropě, kde se ještě mohou turisté koupat v moři na překrásných plážích bez velkých hotelových komplexů, pláže nemusejí sdílet s davy dalších turistů a současně mohou blíže poznávat neposkvrněnou přírodu. Otázkou je, jak dlouhého bude mít tato situace trvání. S uvolněním poměrů přicházejí do oblasti severního Kypru i podnikatelé a developeři. Ti začínají ve zdejších letoviscích budovat moderní ubytovací zařízení a další potřebnou turistickou infrastrukturu. Ti, kdo chtějí poznat atmosféru původního Kypru, by tak určitě neměli s jeho návštěvou otálet.

Krásné pláže

Hlavním důvodem, proč cestovat do severokyperských letovisek, jakými jsou třeba Bafra, Lapta, Alsancak nebo již zmiňovaná Famagusta či Kyrenia, jsou bezpochyby zdejší panenské písečné pláže. Ty se táhnou často v délce několika kilometrů podél průzračně čistého moře. A i uprostřed hlavní turistické sezóny, kdy je třeba v Itálii nebo v Řecku na těch nejznámějších plážích hlava na hlavě, se na severním Kypru mohou turisté koupat na plážích s minimem dalších návštěvníků. I starověké řecké báje potvrzují, že Kypr je unikátním ostrovem. Vždyť právě ve vodách u pobřeží Kypru se z mořské pěny zrodila bohyně lásky Afrodita. Mírný a pozvolný vstup do moře ze zdejších pláží je předurčuje k dovolené a odpočinku celých rodin. Rodiče se tady totiž nemusejí obávat pustit své ratolesti koupat do moře samotné.

Letovisko Kyrenia

Koupání v moři a lenošení ve zlatavém písku pláže určitě patří k nejoblíbenějším činnostem na letní dovolené. Severní Kypr toho mám ovšem svým návštěvníkům k nabídnutí daleko více. K nejznámějším letoviskům v turecké části Kypru patří bezpochyby Kyrenia. Ta leží na severním pobřeží ostrova, ve vzdálenosti asi 20 kilometrů od hlavního města Nikósie. Ze severu je lemována mořem, jižní hranici pak tvoří stejnojmenné pohoří. Hory, zvedající se jen několik stovek metrů od jižního okraje města, tvoří tomuto letovisku nádhernou kulisu. Zejména při pohledu z moře směrem k přístavu je pohled na tuto část severního Kypru skutečně jedinečný.

Bohatá historie

Říká se, že v Kyrenia je vůbec nejhezčím městem v severní části Kypru. Turisté, kteří zvolili ubytování právě v Kyrenii, se mohou koupat na pláži s názvem Acapulco Beach. Ta leží ve vzdálenosti asi pěti kilometrů východně od centra Kyrenie. Milovníci historie budou z Kyrenie je bezpochyby nadšeni. Dominantu města vytváří kyrénský hrad. Ten je situován přímo nad zdejším přístavem. V jeho útrobách je v současnosti vystavena expozice, týkající se historie této oblasti. Z ochozů hradu je nádherný výhled jak na město samotné, tak i přilehlé moře. Do současnosti se v Kyrenii dobře zachovalo i historické opevnění města.

Zříceniny hradů

V horách jižně od centra Kyrenie se vine několik stezek. Ty jsou skvělé jak pro pěší turistiku, tak třeba i pro cyklistiku. Po těchto udržovaných cestách se dá pohodlně dostat hned ke dvěma zříceninám hradů. Jeden z nich nese název Bufavento a je k nalezení v horách jihovýchodně od Kyrenie. Na jihozápadě od města jsou pak patrné zbytky hradu St. Hilarion. Obě stavby kdysi sloužily k obraně ostrova a byly postaveny už v 10. století. Z obou hradů je lépe zachovaný St. Hilarion. I v současnosti je tu možné obdivovat původní obytné části i obranné věže. V horách, asi 5 kilometrů jižně od Kyrenie, se nachází také horská vesnice Beylerbeyi. Tu je též možno někde zaregistrovat pod názvem Bellapais. V minulosti zde byl klášter a jeho ruiny se dochovaly až do současnosti. Silné kamenné zdi a obrovské gotické oblouky dávají i v dnešní době tušit, o jak významnou stavbu kdysi šlo.

Pláž Escape

Necelých 6 kilometrů západně od Kyrenie se nachází pláž s názvem Escape. Ta bývá mnohými znalci severokyperského pobřeží označována za jednu z vůbec nejhezčích pláží této části Kypru. Povrch pláže je tvořen jemným pískem a na délku má pláži Escape téměř jeden kilometr. Aktivní jedinci se tady mohou věnovat nejrůznějším vodním a plážovým sportům. Nechybí ani molo a na západním okraj pláže se dá navštívit oblíbený noční klub.

Famagusta

Na západním pobřeží Severokyperské republiky, jen několik kilometrů od známých jihokyperských letovisek Paralimni a Pernera, leží Famagusta. Historie tohoto města se začala stát psát již ve 3. století před naším letopočtem. V minulosti patřila Famagusta k nejbohatším městům v celém Středomoří. Na období rozkvětu a prosperity odkazuje řada krásných chrámů. Ty zde byly vybudovány během 16. století. Dominantu zdejšího přístavu tvoří takzvaná Othellova věž. Ta byla pojmenována po světoznámém dramatu Williama Shakespeara. Prakticky celé pobřeží v okolí Famagusty je lemováno dlouhými písečnými plážemi. Míst ke koupání je tady skutečně nepřeberně.

Poloostrov Karpaz

Nejvýchodnější výběžek Kypru se nazývá Karpaz. Na většině území tohoto podlouhlého poloostrova je vyhlášen národní park. Zatím nedotčená příroda se tady můžeme pyšnit takovými skvosty, jako jsou želvy či více než čtyři desítky druhů divoce rostoucích orchidejí. Na poloostrově Karpaz je možno navštívit i známou pláž Golden Beach. Ta získala své jméno podle zlatavé barvy písku, který tvoří její povrch.

Nikósie

Největší metropolí na Kypru jeho hlavní město Nikósie. Od roku 1974, kdy na ostrov vtrhla turecká armáda, je toto město rozděleno na severní tureckou a řeckou jižní část. Přímo středem města prochází demilitarizovaná zóna a hlídají ji vojáci OSN. V současnosti je možné tuto hranici po předložení dokladů překročit. Turisté tak často této možnosti využívají a vydávají se z jedné části města na druhou v rámci jeho prohlídek. V turecké části Nikósie bezpochyby stojí za shlédnutí zdejší gotická katedrála. Ta pochází ze 13. století a je zasvěcena svaté Sofii.