Zakynthos

Ostrov v Jónském moři

Řecký ostrov Zakynthos, který se nachází ve vodách Jónského moře východně od řecké pevniny, zabírá plochu něco málo přes 400 kilometrů čtverečních. Turisté se vedle názvu Zakynthos mohou setkat též se jménem Zante. Severně od ostrova Zakynthos se nachází další z turisticky oblíbených řeckých ostrovů Kefalonia. Spolu s ní patří Zante k nejnavštěvovanějším ostrovům západně od Řecka. Vedle překrásných pláží a poutavého vnitrozemí bude určitě celá řada turistů znát ostrov Zakynthos jako hnízdiště mořské želvy karety obrovské.

Historie

Historie ostrova Zakynthos je velice bohatá, podobně jako historie dalších ostrovů nejen v Jónském, ale i Egejském moři. Historické prameny se poprvé zmiňují o ostrovu Zakynthos v souvislosti s bitvou roku 1475 před naším letopočtem. V tomto roce dobyl ostrov syn frygického krále Zakynthos a dal ostrovu své jméno. Na Zakynthu následně vládl několik desetiletí. Stejnému vládci pak vděčí ostrov Zakynthos i za první město. V následujícím období se vlády nad ostrovem střídaly. O Zakynthos tak během dějin soupeřili Řekové, Římané, Makedonci, Benátčané, Francouzi, Britové a dokonce i Rusové. Každý z národů, který Zakynthos ovládal, zde zanechal své stopy. Na Zakynthu je tak možné spatřit zajímavé architektonické památky. Zejména pak v hlavním městě, které nese stejné jméno jako ostrov sám, je možné na poměrně malé ploše najít budovy a stavby zcela odlišných architektur.

Zemětřesení

Hlavní město ostrova Zakynthos se za dobu své existence muselo vypořádat s mnoha událostmi, v kterém k němu nebyly zrovna přívětivé. Tou poslední bylo ničivé zemětřesení, které východní část ostrova Zakynthos postihlo roku 1953. Většina budov ve městě byla tímto zemětřesením buď zcela srovnána se zemí, nebo vážně poškozena. Obyvatelům tohoto překrásného historického města se však podařilo město obnovit prakticky do původní podoby. A tak tady dnes mohou turisté obdivovat široké ulice a prostorná náměstí, stejně jako křivolaké uličky na okrajích města. Jedna z mála významných budov, na kterém se zemětřesení zásadně nepodepsalo, byla katedrála ze začátku 20. století. Ta je zasvěcena bohu Dionýsovi, který je patronem nejen rybářů, ale i tohoto ostrova.

Laganas

Jedním z nejnavštěvovanějších a také nejrušnějších letovisek na ostrově Zakynthos je městečko Laganas. To je k nalezení ve stejnojmenném zálivu Laganas na jižním pobřeží ostrova. Dovolená na Zakynthu právě v regionu Laganas se bude líbit všem turistům, kteří se na ostrov přijeli hlavně bavit. Den mohu trávit na písečných plážích u průzračně čistého moře a po setmění se pak přesunout do některého z barů, diskoték či jiného zábavního podniku, kterých je v oblasti Laganas celá řada. Nedaleko přístavu u obce Agios Sostis, která leží od centra městečka Laganas necelý kilometr daleko, se nachází populární ostrůvek Cameo. Ten je známý svou diskotékou a každý večer přitahuje spoustu návštěvníků ze širokého okolí.

Dovolená pro všechny

Mohlo by se zdát, že ostrov Zakynthos je ideální destinací pouze pro dovolenou hlavně mezi mladšími ročníky a turisty, kteří na dovolené vyhledávají zábavu a povyražení. Nic by ale nebylo dále od pravdy než toto konstatování. Na ostrově Zakynthos je možné najít jak vcelku klidná letoviska, kde se bude dovolená určitě líbit všem turistům, kteří si na Zante přiletěli nebo připluli odpočinout. Sever ostrova, jehož pobřeží je charakteristické skalnatými útesy a jen malými a zastrčenými plážemi, je pak ideální pro romantické duše. Masová turistika zde prakticky neexistuje a na několika málo plážích v této části ostrova Zakynthos budou turisté prakticky sami.

Potápění

Ostrov Zakynthos často vyhledávají ke své dovolené i příznivci přístrojového potápění. Jedním z nejvyhledávanějších letovisek je vesnička Keri, která se nachází nedaleko jižního výběžku ostrova. Ten je pojmenován Keri stejně jako vesnička samotná. Přítomnost několika potápěčských základen z něj dělá vyhledávanou lokalitu. Potápěči tu totiž mají potřebné zázemí a turisté, kteří by si chtěli na ostrově Zakynthos třeba vyzkoušet svůj první ponor a nebo se zúčastnit potápěčského kurzu, budou mít právě v Keri tu správnou příležitost. Potápěči na Zakynthu také často navštěvují Modré jeskyně, které se nacházejí u západního pobřeží ostrova Zante.

Pláže

Většina turistů však cestuje na Zakynthos kvůli ostrovním plážím a možnosti prožít na břehu průzračně čistého moře svou dovolenou. Většina pláží na ostrově Zakynthos má povrch písčitý nebo písčito - oblázkový. Záleží jen na konkrétním jedinci, na které pláži bude chtít strávit svůj den. Na Zakynthu jsou k dispozici jak dobře vybavené pláže s veškerým zázemím, jako jsou sprchy, toalety a nebo stánky s rychlým občerstvením, a možností zapůjčit plážová lehátka a slunečníky, tak také pláže, ke kterým je komplikovaný přístup a bývají i uprostřed hlavní turistické sezóny prakticky liduprázdné. Nejpopulárnější pláže ostrova Zakynthos se nacházejí u letovisek Tsivili, Limni Keri, Alykes a Alykanas.

Navagio

Bezesporu nejznámější pláží ostrova Zakynthos a také jednou z nejfotografovanějších pláží na světě je Pláž ztroskotání. Místní jí říkají Navagio. Tato pláže je charakteristická rezivějícím vrakem lodi, který je usazen v písku přímo uprostřed zátoky. Údajně jde o pašeráckou loď, ovšem oficiálně nepotvrzené zákulisní informace tvrdí, že ji tam umístily místní autority aby podpořily turismus. Pláž Navagio je lemována strmými bílými útesy a jediná přístupová cesta k ní vede po mořské hladině. Existuje jen málo propagačních materiálů o ostrově Zakynthos, na kterých by se fotografie právě této pláže alespoň v jednom exempláři neobjevila.

Želvy

Zakynthos je též známým coby hnízdiště mořské želvy karety obrovské. Tito mořští plazi měli se minulosti stahovali na pláže v zálivu Laganas ve velkém množství. Avšak rozvíjející se turistický ruch je odsud prakticky vyhnal. Když už byly stavy želv téměř zdecimované, byl na ostrově založen na přelomu tisíciletí Zakynthos National Marine Park, který měl želvy chránit. Dnes mají karety a další želvy vyhrazený 14 kilometrů dlouhý úsek pláže. Do těchto míst nemají v období hnízdění turisté přístup a biologové se snaží kladoucí želvy, jejich vajíčka a následně i malé potomky chránit. Změna celkové atmosféry ve vztahu k želvám se následně projevila vzrůstajícími stavy želv během posledních desetiletí. Zájemci se mohou na Zakynthu zúčastnit například i výprav za želvami. Dnes patří Zakynthos k nejdůležitějším místům ve Středomoří, kde se mohou tyto překrásné mořské želvy rozmnožovat.