Portugalský ostrov Madeira

Poloha Madeiry

Madeira paří k portugalskému souostroví v Atlantickém oceánu. Spolu se sousedním ostrovem Porto Santo, který je od Madeiry vzdálen asi 40 kilometrů, se nacházejí necelých 600 kilometrů západním směrem od afrického Maroka. Z Portugalska je to na Madeiru skoro 1.000 kilometrů směrem na jihozápad.

Klidná turistická destinace

Na ostrově Madeira žije něco málo přes čtvrt milionu stálých obyvatel, ovšem toto číslo v době letní dovolené stoupá. Hlavní město ostrova Funchal má zhruba 120 000 obyvatel. Na turisty, kteří se během návštěvy Madeiry vypraví právě do Funchalu, čeká celá řada nejrůznějších historických památek a několik muzeí.

Příjemné počasí po celý rok

Ostrov věčného jara, jak se také někdy Madeiře přezdívá, se může chlubit příjemnou celoroční teplotou kolem 20 stupňů Celsia. Turisté především z Evropy sem tudíž přilétají na dovolenou prakticky po celý rok. Nikoliv však kvůli koupání a slunění se na zdejších plážích, ale hlavně z poznáním bohaté historie ostrova. Nejpopulárnějším typem zájezdu, který na Madeiru pořádají cestovní kanceláře z celé Evropy, jsou s převahou poznávací zájezdy.

Překrásná příroda

Hlavním poznávacím znamením Madeiry je nádherná a místy až dechberoucí příroda. Přímý let z Prahy na tento okouzlující kus země během letní turistické sezóny trvá asi čtyři a půl hodiny. Kdo chce navštívit Madeiru v mimosezóně, může využít pravidelnou linkovou dopravou s mezipřistáním v Lisabonu. Pobyt v Lisabonu se dá spojit s prohlídkou fascinujícího portugalského hlavního města.

Slavnosti květin

Madeira je také známá pořádáním nejrůznějších festivalů a slavností. K nejznámějším určitě patří tradiční květinový festival, který se na ostrově koná pravidelně každé jaro. Právě v tomto ročním období kvete zdejší úžasná flora, která je pro Madeiru specifická, doslova jako o závod. Madeira je tedy naprostým právem nazývána také jako ostrov květin. Ten, kdo zvolí dovolenou na Madeiře právě v tomto období, určitě nebude litovat.

Botanická zahrada pod širým nebem

Kdo se vydá na procházku jarní Madeirou, bude na každém kroku míjet květiny všech barev, tvarů a vůní. Horskými přesličkami počínaje a záplavou překrásných teplomilných květin konče. Ve volné přírodě je tu možné na dovolené najít pro Madeiru typické strelície nebo kaly, ibišky, kapradiny nebo vánoční hvězdy.

Unikátní zavlažovací systém

Zajímavostí ostrova Madeira je skutečnost, že prakticky po celém jeho povrchu vedou takzvané levády. Jde o důmyslný zavlažovací systém, který rozvádí životadárnou vodu po celém ostrově. Dešťová voda, která naprší v horských oblastech, je vedena do nížin pomoci kanálů. Ty vedou jak po povrchu, tak také pod povrchem. Kromě původního účelu, kvůli kterému byly levády budovány, dnes slouží i turistům, kteří je využívají na romantické procházky. Stezky pro pěší často vedou souběžně podél levád a jsou hlavním způsobem, jak poznat během dovolené velkou část ostrova Madeira.